ВАСЕЉЕНСКЕ НОВИНЕ - Newspapers Ecumenical

уторак, 23. август 2011.

УМЕТНОСТ МАХАГОНИЈА

Шта значе, доиста, ове речи, далеко од сваке буке и јавности, што се објављују на првим страницама сваке од 32  књиге опуса једног српског писца?

             Књига је слична води, увек пробије пут (Руска изрека) 
            Уметност махагонија је, према речима Бориса Пиљњака, уметност ствари које су преживеле своје мајсторе и сопственике.              Уметност махагонија је надживела све, господо,  културу и литературу! Лажи, много лажи. Поколења и векове. Заблуде, пожаре и мржњу...Ратове и трагедије.              Уметност махагонија је надмоћна, надмоћнија од културе и цивилизације, и без речи уме да саопшти  многе истине, горке и болне...              УМЕТНОСТ МАХАГОНИЈА - тај, позајмљени, општи,  наслов,  на најбољи и најсажетији  могући начин означава суштину свега онога што је ушло у споменути Опус, у све оно што је,  током првих педесетак година живота, написао творац тога Опуса.              Култура и цивилизација гутају једна  другу.              Треба ли таксативно доказивати све то?
          

            _________
            Шта говоре ове слике?
Шта каже ова вила гастарбајтера Звижда?
Moram da se, pre svega, izvinim što sam poslala nepripremljen materijal. Ubuduće ću upotpuniti fotografije informacijama. Stara kuća je zapravo pimnica snimljena u Rogljevu u okolini Negotina. To su objekti pravljeni namenski za čuvanje vina. Za razliku od rajačkih pimnica gde su kuće uglavnom zidane kamenom, u Rogljevu možemo sresti i drvene bondručare i brvnare na ćert, kao što je ova, koja je kasnije oblagana ćerpičnim blatom pomešanim sa plevom, a sačuvane su i pletare. Obe lokacije pimnica, danas još uvek sačuvane kao jedinstvene grupacije kućica za čuvanje vina (uglavnom) i rakije, tek čekaju neko vreme veće svesti ili ljude dobre volje koje će ih spasiti od propadanja i sačuvati od zaborava. U Rajcu su se čak doselile dve francuske porodice koje su iznajmile par pimnica i vinograde i nastavljaju svoju tradiciju vinogradarstva, koju su doneli iz rodnog kraja. Kažu da je Negotinska Krajina na istoj geografskoj širini kao i vinogradarski krajevi francuske iz kojih su došli, i jako dobra za uzgajanje loze. Ako treba da nam dođu Francuzi i pokažu koliko i kako cene i poštuju svoju tradiciju uzgajanjaloze i pravljenja vina, onda treba da se zbilja zapitamo kuda ide ova Srbija. A neću da kažem koliko treba da se postidimo. (Prethodnu gastarbajtersku kuću neću komentarisati, ona spada u domen čiste sociologije i psihologije. I sama dovoljno govori koliko buke u glavama imamo, da ne čujemo više ni sopstveno srce koje vapi za istinom. - Su. Tanaskovic)

Говори ли нам ишта овај Потпис Памтивека?


Какву тајну крије овај симбол?
             Уметност махагонија је као прашума која је прогутала градове и палате, миленијуме и пирамиде...

1 коментар:

  1. Moram da se, pre svega, izvinim što sam poslala nepripremljen materijal. Ubuduće ću upotpuniti fotografije informacijama. Stara kuća je zapravo pimnica snimljena u Rogljevu u okolini Negotina. To su objekti pravljeni namenski za čuvanje vina. Za razliku od rajačkih pimnica gde su kuće uglavnom zidane kamenom, u Rogljevu možemo sresti i drvene bondručare i brvnare na ćert, kao što je ova, koja je kasnije oblagana ćerpičnim blatom pomešanim sa plevom, a sačuvane su i pletare. Obe lokacije pimnica, danas još uvek sačuvane kao jedinstvene grupacije kućica za čuvanje vina (uglavnom) i rakije, tek čekaju neko vreme veće svesti ili ljude dobre volje koje će ih spasiti od propadanja i sačuvati od zaborava. U Rajcu su se čak doselile dve francuske porodice koje su iznajmile par pimnica i vinograde i nastavljaju svoju tradiciju vinogradarstva, koju su doneli iz rodnog kraja. Kažu da je Negotinska Krajina na istoj geografskoj širini kao i vinogradarski krajevi francuske iz kojih su došli, i jako dobra za uzgajanje loze. Ako treba da nam dođu Francuzi i pokažu koliko i kako cene i poštuju svoju tradiciju uzgajanjaloze i pravljenja vina, onda treba da se zbilja zapitamo kuda ide ova Srbija. A neću da kažem koliko treba da se postidimo.

    Prethodnu gastarbajtersku kuću neću komentarisati, ona spada u domen čiste sociologije i psihologije. I sama dovoljno govori koliko buke u glavama imamo, da ne čujemo više ni sopstveno srce koje vapi za istinom.

    ОдговориИзбриши